4 بهمن 1397
  • رویداد شتاب
  • برگزارکنندگان و حامیان
  • رویداد شتاب
ایده تاب صنایع غذایی

موضوعاتی که در ایده تاپ قابل ارائه می باشد به شرح زیر است:

1- نان و فراورده‌های غلات

شامل محصولات مثل کیک‌ها، بیسکویت‌ها، پاستاها( لازانیا، انواع ماکارانی‌ها) و نان‌های فرآوری شده با موادمغذی

2- پاستیل

انواع پاستیل و پف پفی

3- صنایع شیرینی و شکلات (صنایع قندی):
انواع (کارامل، کاکائو، شیری و .....)، محصولات بدون قند (رژیمی ودیابتی)، قندهای مصنوعی، انواع مرباها

 

4- آب میوه و نوشیدنی ها ( گازدار و بدون گاز):
شامل نوشیدنی‌های خانگی، رژیمی، نوشیدنی‌های پروبیوتیک دار، چای با طعم ها و فرمول‌های جدید و آبمیوه

 

5- صنایع کمپوت و کنسرو:
صنایع کنسروی (انواع موادغذایی و سبزیجات، میوه ها) و همچنین فرآورده‌های نوین این محصولات

 

6- صنایع لبنی:
فرآوری دوغ های طعم دار، ماست های ساده و میوه ای ، خامه و کشک

 

7- صنایع روغن و دانه های روغنی:
استخراج و فرآوری دانه های روغنی  (ائم از ذرت، کلزا، زیتون و هسته انگور)

 

8- صنایع بسته بندی:
صنایع محصولات متفاوت با روش‌های نوین ( پلی اتیلن، پوشش ها و فیلم های خوراکی نانو مواد) کاغذی، پلاستیکی و شیشه ای

 

9- مواد اولیه و افزودنی:
فرمولاسیون‌های نوین جهت بهبود و خواص،بافت و طعم و مزه و کیفیت مواد غذایی، افزودنی های مجاز خوراکی

 

10-ماشین آلات و تجهیزات کارخانجات موادغذایی:
انواع تجهیزات مربوط به کلیه تکنولولوژی‌های صنعت غذا و بسته بندی آنها

 

11- فناوری اطلاعات

12- انواع دسرها)سرد و گرم):
شامل انواع پودینگ ها، دسرهای فوری، ژله و ترکیب ژله ها با مواد غذایی (ژله بستنی)، ژله شکلاتی و نحوه فرآوری آنها

 

 

چگونگی ارائه طرح در 60 ثانیه:

 

 

 

در اولین ایده تاب، اولین کاری که انجام می گیردارائه ایده ها در عرض یک دقیقه است. شما یک دقیقه زمان دارید تا ایده خود را برای شرکت کنندگان مطرح کنید و رای آنها راجلب کنید. این اولین قدم برای معرفی شما و ایده تان است، پس باید مراقب این یک دقیقه باشید و از آن به خوبی استفاده کنید.

 

تقسیم بندی زمان را چگونه انجام دهیم ؟

بهتر است ارائه یک دقیقه ای خود را بصورت زیر تقسیم بندی زمانی کنید و قبلا آن را تمرین کرده باشید. هرچند انجام این کار الزامی نیست ولی طبق تجربه ارائه های یک دقیقه ای کسانی که این اطلاعات را در این زمان منتقل کرده اند از شانس بیشتری برخوردار هستند.

10  ثانیه: خود را معرفی کنید و نام ایده ی خود را بگویید.

 25  ثانیه: از نظر فنی محصول خود را معرفی کنید.                   

  25 ثانیه: از نظر تجاری محصول خود را معرفی کنید.

بوم مدل کسب و کار

 

بوم مدل کسب و کار Business model canvas ابزاری است که از بخش‌های نه گانه تشکیل و مدل کسب و کار را با زبان تصویر و در عین حال بسیار قدرتمند توصیف می کند. این ابزار یک ابزار بصری و مدیریتی است محلی برای ایده پردازی در مورد کسب و کار و بررسی عناصر مهم آن می باشد.

بوم مدل کسب و کار یک زبان مشترک است که عناصر یک مدل کسب و کار را به تصویر می کشد و افراد مختلف از تیم های مختلف می توانند فرضیات خود را بر روی قسمت های مختلف این بوم بنویسید در مورد آن نظر بدهند و در نهایت آنها را اعتبار سنجی نمایید.

این بوم ۹ جز دارد که عبارتند از:1- بخش یا بخش‌های مشتریان، 2- ارزش پیشنهادی، 3- کانال یا کانال‌های توزیع، 4 -ارتباط با مشتریان، 5- جریان درآمد، 6- فعالیت های اصلی، 7- منابع اصلی، 8- شرکای تجاری/کلیدی و 9- ساختارهزینه‌ها. نمایی از این بوم در تصویر آورده شده است.

نکته مهم این است که استفاده از آن در مراحل ایده پردازی مناسب است ولی برای راه اندازی استارتاپ ها به شدت توصیه می‌شود که در کنار این ابزار، از ابزار بوم ناب نیز استفاده گردد.

 

 

 

 

-1 بخش/بخشهای مشتریان:

مشتریان می توانند بر اساس خواسته ها و ویژگی های منحصر بفردشان بسته به نیاز و هدف شما بخش بندی شوند. چند نمونه از بخش های مشتریان :بازار انبوه، گوشه بازار، بخش بندی شده، متنوع وبازار چند وجهی.

 

 

2- ارزش پیشنهادی:

همانطورکه می دانید، ارزش پیشنهادی شما به هرمشتری، فاکتوری است که باید شما را از سایر خدمات دهندگان مشابه (رقبای کاری شما)، متمایز سازد. پس شما باید بدانید که به هر بخش از مشتریان چه خدمات محصولاتی را ارائه می کنید. ازجمله راهکارهای برتری بخشیدن به شما شامل: تازگی، عملگرد، سفارشی سازی، انجام رساندن کار، طراحی، برند و خوشنامی، قیمت، کاهش هزینه‌ها، کاهش ریسک، دسترسی آسان،  راحتی و آسایش می شوند.

 

 -3 کانال توزیع:

راهی است برای رساندن ارزش های پیشنهادی شرکت به مشتریان که می تواند کانال های خود یا شرکای تجاری و یا ترکیب یا از هر دو باشد.

 

4- ارتباط با مشتریان:

درعصر حاضر یکی از مهم ترین لازمه های موفقیت شرکت، ارتباط گرفتن و حفظ آن مشتریان است. در اینجا انواعی از ارتباط با مشتریان را مثال می زنیم: کمک شخصی، کمک شخصی اختصاصی، سلف سرویس، سرویس‌های خودکار، جوامع کاربردیوخلق مشترک(بامشتری).

 

5- جریان درآمد:

چگونگی دریافت درآمد شرکت، از هر بخش از مشتریان را گویند. جریان درآمد ازراه‌های: فروش دارایی، حق استفاده -حق اشتراک/عضویت -اجاره/قرض  -حق استفاده ازمجوز/امتیاز -حق کارگزاری و - تبلیغات ایجاد می شود.

 

6- منابع اصلی:

دارایی های شرکت، که برای خلق ارزش مشتری ضروری هستند و خود شامل: -منابع انسانی -منابع مالی -منابع فیزیکی و – منابع معنوی می باشد.

 

7- فعالیت های اصلی:

مجموعه ی مهمترین فعالیت های یک شرکت برای اجرای ارزش های پیشنهادی تعریف شده است.

 -8 شرکای کلیدی:

ضروری است که شرکت ها،برای کاهش خطر ریسک وهمچنین بهبود عملیات،با برخی دیگرمشارکت هایت جاری صورت دهند. که روش های آن از جمله: همکاری استراتژیک با شرکت های رقیب و غیر رقیب -سرمایه گذاری های مشترک -روابط خریدار  - فراهم کننده و - پیمان/ اتحاد های استراتژیک می باشد.

 -9 ساختار هزینه ها:

پیاده کردن مدل های مختلف کسب وکارهزینه هایی دربردارند که معمول باید چیزی بین هزینه محوری و ارزش محوری باشند. ساختار هزینه ها دارای خصیصه هایی همچون: هزینه­ های ثابت - هزینه های متغیر -اقتصاد مقیاس (کاهش هزینه با افزایش تعداد) -اقتصاد محدوده (کاهش هزینه با افزایش محدوده کاری)  هستند.

 

1